Πως θα διαμορφωθεί το πρόγραμμα του γ΄ γύρου της Β΄ Κατηγορίας

Ανακοινώσεις

Το πρωτάθλημα της κατηγορίας αυτής την περίοδο 2019-2020 διεξάγεται σε δύο (2) ομίλους των εννιά (9) ομάδων .  [Σύνολο  (18)] .Αφού οριστικοποιηθεί η κατάταξη των ομάδων σε κάθε όμιλο σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΑΠ, εν συνεχεία γίνεται η οριστική ενιαία κατάταξη από την 1η μέχρι την 18η θέση ως εξής:

 Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στους δύο ομίλους, θα υπάρξει και τρίτος γύρος μεταξύ των ομάδων με την υπάρχουσα βαθμολογία σε κάθε όμιλο, με την έδρα να καθορίζεται βάση της βαθμολογικής θέσης των ομάδων.

Οι ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις ένα έως τέσσερα (1η– 4η) σε κάθε όμιλο θα δώσουν πέντε (5) εντός έδρας αγώνες. Η ομάδα που βρίσκεται στην θέση πέντε (5η) θα δώσει τέσσερις (4) εντός έδρας αγώνες και οι ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις έξι έως εννέα (6η – 9η) θα δώσουν τρεις (3) εντός έδρας αγώνες.

 

Συγκεκριμένα:

       1.- Η ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη θέση (1η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται                       στις θέσεις δύο έως έξι (2η-6η θέση).

  1. – Η ομάδα που βρίσκεται στη δεύτερη θέση (2η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις τρία ως επτά (3η-7η θέση).
  2. – Η ομάδα που βρίσκεται στην τρίτη θέση (3η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις τέσσερα έως οχτώ (4η-8η θέση).
  3. – Η ομάδα που βρίσκεται στην τέταρτη θέση (4η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις πέντε έως εννέα (5ηη-9η θέση).
  4. – Η ομάδα που βρίσκεται στην πέμπτη θέση (5η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις έξι έως εννέα (6η-9η θέση).
  5. – Η ομάδα που βρίσκεται στην έκτη θέση (6η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις επτά έως εννέα (7η-9η θέση).
  6. – Η ομάδα που βρίσκεται στην έβδομη θέση (7η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις οχτώ, εννέα και ένα (8η-9η-1η).
  7. – Η ομάδα που βρίσκεται στην όγδοη θέση (8η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις εννέα, ένα και δύο (9η-1η-2η).
  8. – Η ομάδα που βρίσκεται στην ένατη θέση (9η) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις ένα έως τρία (1η-3η).

Στη φάση αυτή όλα τα έσοδα και τα έξοδα του αγώνα ανήκουν στη γηπεδούχο ομάδα.

Το πρόγραμμα των αγωνιστικών καθορίζεται εξ αρχής και θα είναι το παρακάτω:

1η Αγωνιστική 2η Αγωνιστική 3η Αγωνιστική
9 vs 1 2 vs 5 1 vs 2
8 vs 2 7 vs 9 3 vs 4
6 vs 7 4 vs 6 5 vs 6
4 vs 5 3 vs 8 7 vs 8
Ρεπό 3 Ρεπό 1 Ρεπό 9
     
4η Αγωνιστική 5η Αγωνιστική 6η Αγωνιστική
8 vs 1 1 vs 4 1 vs 6
3 vs 6 2 vs 3 2 vs 7
4 vs 7 5 vs 8 9 vs 3
5 vs 9 6 vs 9 4 vs 8
Ρεπό 2 Ρεπό 7 Ρεπό 5
     
7η Αγωνιστική 8η Αγωνιστική 9η Αγωνιστική
9 vs 2 1 vs 3 1 vs 5
6 vs 8 2 vs 4 2 vs 6
3 vs 5 5 vs 7 3 vs 7
7 vs 1 8 vs 9 4 vs 9
Ρεπό 4 Ρεπό 6 Ρεπό 8